Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
303 posty 0 komentarzy

Blog Aleksandra Gudzowatego

Aleksander Gudzowaty - Blog archiwalny, Aleksander Gudzowaty zmarł 14 lutego 2013 w Warszawie Urodził się 22 września 1938 roku w Łodzi w Polsce. Studia ekonomiczne ukończył na Wydziale Handlu Zagranicznego Uniwersytetu Łódzkiego z tytułem magistra ekonomii. Dział

Światowe Centrum Tolerancji w Jerozolimie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Światowe Centrum Tolerancji w Jerozolimie

Pracowałem tam w związku z organizowaniem powołania Światowego Centrum Tolerancji w Jerozolimie. Pracy jest jeszcze bardzo dużo, przygotowanie sprawnego funkcjonowania Centrum w przyszłości wymaga poświęcenia wiele uwagi i staranności.

            Każdorazowo jednak widoczny jest postęp. Galowy wieczór zorganizowany zostanie dnia 22 maja br., w Centrum Mormonów. To przepiękny budynek zbudowany we wschodniej Jerozolimie, z którego widoczna jest panorama Starego Miasta. Takie możliwości stworzyła wielka panoramiczna ściana budynku.
            Zaproszone zostaną czołowe osobistości i dzieci znaczących światowych polityków.
            Chodzi o to, ażeby rodzice naszych młodych gości, zdali sobie wreszcie sprawę z tego, że od sposobu uprawniania przez nich polityki zależy przyszłość także ich dzieci.       
Wschodnia Jerozolima natomiast wybrana została dla podkreślenia symboliki takiej decyzji. To arabska część Jerozolimy i ważne jest danie do zrozumienia Arabom, że w założeniach roboczych Światowego Centrum wszyscy są absolutnie sobie równi.
 
 
            Identyczną rolę spełnia fakt, że Światowe Centrum Tolerancji w Jerozolimie powstało z pomysłu Polaka, a jego finansowania podjął się także Polak. Palestyńczycy bardzo podkreślają ten fakt, okazał się dla nich bardzo ważny.
            W inscenizacji całej uroczystości weźmie udział kilkaset dzieci arbsko-żydowskich, których obecność wmontowana zostanie w inscenizację etiudy akcentującej zaufanie dziatwy do dorosłych.
Muzyczna część Wieczoru Galowego oparta zostanie o wątki z muzyki Chopina, a w szczególności Nokturn b-moll opus 9, Polonez i Etiudę Rewolucyjną.
Zaprezentowana jako symbol optymizmu i siły woli.
Cała uroczystość zacznie się przy wyciemnionej Sali, z głębi jednakże słychać będzie kolejno natężająca się modlitwę muły, śpiew kantora i odmawiana przez chrześcijańskiego duchownego modlitwę „ Ojcze nasz…”.
Po umilknięciu modlity trębacze zagrają „Hejnał tolerancji”, skomponowany przez Pana Zygmunta Krauze.
W międzyczasie za oknami zabłyśnie Stare Miasto Jerozolimy, oświetlone „radosnymi” światłami, także laserowymi.
Ta feria świateł ma być symbolicznym akcentem nowych czasów  dla Jerozolimy miasta, tak bardzo znużonego waśniami i awanturami.
             Po czym nastąpi czas powitania i krótkich politycznych wystąpień.
            Przewidziane jest także odczytanie i uchwalenie „Rezolucji tolerancji”, która przekazana zostanie do ONZ z wnioskiem o włączenie jej pod obrady ONZ.
            Tyle o Centrum Tolerancji w Jerozolimie. Mam nadzieję, że opis ten przybliży ideę samej inicjatywy i spotka się z życzliwym odbiorem.
            W czasie pobytu w Jerozolimie zaskoczył mnie, podobnie jak i jej mieszkańców śnieg, który w stertach spoczywał u brzegu ulic.
            Zdumieni Jerozolimczycy pokazywali sobie zwały śniegu palcami.
            Było także bardzo zimno, choć już po kilku dniach temperatura wróciła do zwyczajowej normy tj. około 20◦ C.
Prosto z Jerozolimy pojechaliśmy do Ramallach, centrum administracyjnego Autonomii Palestyny, siedziby Rządu i Ministerstw.
Przeprowadziłem tam bardzo rzeczowe rozmowy na temat Światowego Centrum Tolerancji w Jerozolimie i udziału w nim braci z Palestyny.
Było to także przygotowanie do mojego wyjazdu do Arabii Saudyjskiej na spotkanie między innymi z Centrum Islamu, którego siedziba mieści się w tym państwie.
Jak się okazuje prawda leży zawsze gdzieś pośrodku. Ministrowie Palestyńscy zwrócili mi uwagę na olbrzymi dysonans powstały w związku z zamiarem budowy Muzeum Tolerancji na miejscu cmentarza muzułmańskiego.
Budziło to ich ogromne oburzenie i zdziwienie. Chcieli się upewnić czy to nie nasza inicjatywa.
Po powrocie do Jerozolimy sprawdziliśmy.
Coś jednak na rzeczy było. To pomysł jednego z amerykańskich Żydów z Kalifornii.
Wywołał on protest w samym Izraelu, sprawa oparła się o Sąd Najwyższy. Mam nadzieję, że decyzja będzie zmieniona.
Szacunek należy się także zmarłym. Prawda.
 
 
       Aleksander Gudzowaty

KOMENTARZE

 • Lokalizacja
  Najlepszą lokalizacją takiego Centrum byłoby jakieś kolejne osiedle Żydów na terenach siłą zawłaszczonych Palestyńczykom.
 • @Burak 12:09:10
  Albo jakieś osiedle domków na popowodziowych terenach.
 • @
  "Jak się okazuje prawda leży zawsze gdzieś pośrodku."

  Oczywiście, każdy biznesmen to wie. A co dopiero taaak wielki jak Pan.

  Pozwolę sobie podać prosty dowód na tą oczywistą oczywistość bo motłoch pewnie nie wie, że:

  np.

  jeśli osoba A uważa, że 2+2=90

  a osoba B uważa zaś, że 2+2=100

  to jesne jest, że 2+2 = 99

  Dlaczego?

  Ano dlatego, że osoba B podała liczbę większą, czyli miała więcej racji, więc dlatego środek prawdy jest w tym przypadku trochę przesunięty. Co jest prawdą.
  Najprawdziwszą.
 • Muzeum Tolerancji na byłym cmentarzu...
  No to pięknie Muzeum Tolerancji gdy od samego początku ,czyli wskazania lokalizacji , zaczyna się od nietolerancji a wręcz GŁUPOTY.

  "To pomysł jednego z amerykańskich Żydów z Kalifornii."- jakby Pan nie napisał,to i tak byśmy się domyślili.... Ale on tak ważny ,że należy go słuchać ,choć tylko 1 dolara podarował....
  Znamy już takiego jednego,który w zależności w jakim się humorze obudzi to ustala stopy procentowe...ciekawe czy on też jakiegoś dolara dorzuci?
 • arabski szczecin
  Witam!
  Miałem problemy z studiowaniem języka arabskiego, zawsze brakowało praktyki. I pewnego razu znalazłam centrum Preply.
  http://www.sic-egazeta.amu.edu.pl/index.php?t=2737
  Ogromny wybór, możliwość korepetycji z języka arabskiego online z nośnikami mowy "native speaker". Zajęcia są na Skypa, jest to bardzo wygodnie i korzystnie. W Preply bywają różne rabaty, można otrzymać lekcje nawet za darmo!
  Również ogromny i najszerszy wybór korepetycji dla dzieci i firm.
  Indywidualne podejście.
  Wykwalifikowani wykładowcy w Szczecinie!
  nauka przez Skype jest bardzo efektywna !
  Rezultat nie zmusi czekać!
  Polecam bardzo !

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31