Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
303 posty 0 komentarzy

Blog Aleksandra Gudzowatego

Aleksander Gudzowaty - Blog archiwalny, Aleksander Gudzowaty zmarł 14 lutego 2013 w Warszawie Urodził się 22 września 1938 roku w Łodzi w Polsce. Studia ekonomiczne ukończył na Wydziale Handlu Zagranicznego Uniwersytetu Łódzkiego z tytułem magistra ekonomii. Dział

Moralność i etyka w/g telewizji TVN

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Komentarz do bloga z 5 października 2012 r. Motto: Korozja zaczyna się od plamki.

 

Opowiem o wydarzeniu, które bulwersuje swoją „marnością”, a które jest skutkiem postawy kierownictwa stacji TVN.

Przykro mi jest bardzo, ale historia, którą za chwilę opowiem przeczy moim naiwnym oczekiwaniom.

Kilka lat temu, a dokładnie dnia 23 marca 2009 roku ukazała się w TVN w programie „SUPERWIZJER” audycja autorstwa Przemysława Wojciechowskiego pt., „Ktoprowadzi grę wokół interesów Aleksandra Gudzowatego”.

 

Pan Przemysław Wojciechowski, nie był nawet stowarzyszony w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, był kimś wykonującym zawód dziennikarza na zlecenie Kierownictwa TVN. W ten sposób jego właściwa profesja nie jest czytelna.

 

Był natomiast „kumplem” mojego szefa ochrony, który okazał się być „Tomusiem” rodem ze służb. Ów „Tomuś” nie wiedzieć na czyje zlecenie, organizował agresję przeciwko naszej firmie. Ktoś chciał nas wyłączyć z biznesu, a konkretnie z rynku gazu. Rok temu Prokuratura Krajowa ujawniła istnienie, ku naszemu zdziwieniu, 17 taśm z podsłuchu organizowanego w naszym Biurze przez „Tomusia”. Była tam także owa słynna taśma z donosami Oleksego na swoich partyjnych kolegów. „Tomuś” okazał się człowiekiem pracowitym i pełnym fantazji.

 

Inspirowany przez niego Przemysław Wojciechowski, stworzył audycję, w której nie było ani jednego prawdziwego słowa. Zarzucał nam w niej powiązania mafijne, pranie brudnych pieniędzy w naszym banku i polityczną korupcję poprzez rzekome finansowanie partii politycznych.

 

Słowem, z audycji wynikało, że jesteśmy przestępcami, a biznes nasz narusza prawo.

Przed nadaniem audycji, o której napastliwości dowiedzieliśmy się oficjalnie, interweniowaliśmy w Kierownictwie TVN, że nie ma w niej ani jednej prawdy, że to prowokacja, czarny PR.

Mimo to audycja została wyemitowana, a negatywna interpretacja zamieszczonych w niej wydarzeń była nieuprawniona.

Była czystą prowokacją, świadomą i zredagowaną w złej wierze.

 

Po trzech latach (?) Sąd rozstrzygnął sprawę nakazując przeprosić pomówionych.

Manipulacja stosowana przez TVN była oczywista.

 

Nie wiadomo jednakże na czyje zlecenie działał pracownik TVN i dlaczego Kierownictwo TVN nie zareagowało na zwrócenie im uwagi o nieprawdziwości prezentowanych informacji?

Zadaję także pytanie, jaka grupa kryła się za taką podłością i kto ją inicjował? Pochodzenie „Tomusia” swoje podpowiada. To głębsza sprawa i wymagająca całościowej analizy.

 

Teraz uwaga!

Przeproszenie TVN ukazało się na planszy telewizyjnej dwukrotnie w wyznaczonym przez Sąd czasie.

Pierwsza emisja trwała ca. 8 sek., a druga jeszcze mniej.

Nie było szansy, ażeby ktokolwiek ją odczytał i zrozumiał sens decyzji Sądu i treść przeprosin.

Zadaję pytanie, co to oznacza?

 

Czy jest to bezczelność, arogancja i kpina z prawa?

To częste zjawisko, ale nie w przypadku jakiejkolwiek telewizji. To instytucja wysokiej użyteczności publicznej. Tu wymagany jest szacunek dla prawa, do ludzi i rzetelność dziennikarska. Obowiązują także wszystkie najważniejsze zasady etyczne.

Telewizja TVN często w swoich programach moralizuje i ocenia słuszność poszczególnych zachowań, np. polityków. Wykracza tym samym poza zwykłe dziennikarstwo. Do tego jednak samemu trzeba być bez zarzutu, kryształowym.

 

Bardzo liczę, że Kierownictwo TVN otrząśnie się ze „złego zachowania” i przeprosi mnie w sposób nakazany przez Sąd.

Nie ulega także najmniejszej wątpliwości, że wykonanie wyroku Sądu powinno być prezentowane w sposób, który umożliwi nieprzygotowanym telewidzom zrozumieć sens informacji.

 

Konkluzja:

Ktoś zapomniał o godności tej zwykłej, ludzkiej i o etyce zawodowej. Telewizja nie może uczestniczyć w różnego rodzaju gierkach politycznych, czy też prowokacji z grupy nieuczciwej konkurencji. Nie może także wspierać kogokolwiek.Walor stacji telewizyjnych polega na niezawisłości i obiektywizmie.

Jest tajemnicą poliszynela, że w mediach zatrudniani są dziennikarze dyspozycyjni. Ci służą firmom uprawiającym czarny PR, bądź są w dyspozycji służb. Dziennikarze tacy to na ogół szybko schodzące „gwiazdy”, ludzie o złamanych charakterach. To tylko „wydmuszki”.

 

Szczerze mówiąc byłem przekonany, że jeżeli Sąd ogłosi wyrok niepomyślny dla TVN, to Kierownictwo tej stacji, nie będzie uciekać się do cwaniactwa i manipulacji, a najzwyczajniej przeprosi mnie. Niestety nie stać na to było Panów Kierowników stacji.

W naiwności swojej nawet dopuszczałem sytuację, że TVN dokona weryfikacji swoich źródeł informacji przed terminem rozstrzygnięcia sądowego i z własnej inicjatywy przeprosi mnie.

 

Ale nic z tego. Byli ponadto. To obniżyło u mnie wiarygodność stacji TVN. A to, że obrazili, podali nieprawdę i świadomie unikali wyjaśnienia sprawy, to co to jest takiego?

Może dla nich to tylko „pryszcz”.

Pamiętam, jak kilka lat temu „Newsweek” umieścił tendencyjnie Pana Mariusza Waltera na liście „najbardziej znienawidzonych Polaków”. Bardzo go to zabolało, a słowom oburzenia nie było końca.

To oznaczało, że Pan Mariusz Walter (założyciel TVN) rozumiał świństwo, jakie jemu wyrządzono. W mojej sprawie Jego telewizja zachowała się identycznie jak wówczas „Newsweek”.

Jeżeli akceptować będziemy taką moralność, to zapłacimy obniżeniem standardu całego społeczeństwa. Przyjmie ono bowiem za dopuszczalne obniżone standardy, a poziom demoralizacji będzie się powiększał.

 

Stacje telewizyjne, które zachowują się w ten sam zły sposób jak TVN i nie potrafią uszanować ludzi, którym wyrządzili krzywdę i z własnej inicjatywy dać im satysfakcję, powinny być przywołane do spełnienia obowiązku porządnego zachowania się.

Pana Mariusza Waltera proszę, po starej znajomości, o pouczenie swoich pracowników, aby w pracy swojej nie robili ludziom krzywdy poprzez uczestniczenie w intrygach.

Najlepiej jednak będzie jeżeli dla dobra TVN nie będzie się więcej ich zatrudniać. To właśnie nieśmiało proponuję.

 

 

Aleksander Gudzowaty

KOMENTARZE

 • Seryjne kłamstwa
  Panie Aleksandrze, proszę uważać na seryjnego. Czekiści nie mają żadnych zahamowań.
 • @Autor
  Pana teksty wzbudzają u mnie coraz większe zainteresowanie. Tak jakbym czytał kogoś nie tylko z innego kraju, ale wręcz jakiegoś reprezentanta innej cywilizacji. To niesamowite, że możemy żyć 'obok' siebie, patrzeć na to samo i tak odmiennie to postrzegać.
  No chyba, że u Pana występuje zaawansowany syndrom Kalego. A może się mylę? Kiedy na przykład TVN atakowała księdza Rydzyka - to wziął go Pan w obronę?
 • @Jerzy Wawro 21:13:57
  A co pan, panie Jerzy, zrobił wtedy w obronie o.Rydzyka ? Łatwo rzucać oskarżenia, n.p. wobec o.Rydzyka, n.p. oskarżyć go o kupno Maybacha, ale trudniej samemu być przyzwoitym.
 • Panie Gudzowaty
  kto dla diabła pracuje, ten diabelska otrzymuje zapłatę, dla kogo pan pracował ? dla Polski?
 • @youtoo 21:27:37
  Jakieś nieporozumienie.
  Dla mnie szokującym jest to, że pan Godzowaty traktuje TVN jak normalną telewizję, którą obowiązują jakieś moralne zasady. I temu dałem wyraz w swoim komentarzu. Ja uważam, że TVN, tak jak i GW nie można oceniać w takich kategoriach.
  Jeśli uznać, że to jest normalne przyzwoite medium, to opisany przypadek może być "wypadkiem przy pracy" i wtedy rzeczywiście można oczekiwać przyzwoitego zachowania - przeprosin. Ale wówczas takie same przeprosiny należałyby się także innym ofiarom tej "telewizji". Taka jest właśnie różnica między nami. Z mojej strony nie ma przebacz. Jedyne czego oczekuję po TVN i GW to odejście w niebyt.
 • Autor.
  Witam. Działalność tej telewizji jest pozytywna, dopóki nie zajmuje się polityką! Wtedy pokazują się takie kreatury:Morozowski, Knapik, i jeszcze paru innych ze "szkła gównianego"!!! Napisalem do tej TV maila, że powinni zmienić swoje logo" cała prawda całą dobę" na :" całe gówno całą dobę"!!! Nie było odpowiedzi i nie dziwię się, bo oni popierają "salony, biznesy i szemranych ludzi"!!! Mam nadzieję, ze kiedyś to się skończy i "MENDIA" staną się MEDIAMI, które będą wiarygodne! Pozdrawiam pana i zyczę zdrowia w walce ze złem!!!
 • @Jerzy Wawro 22:02:12
  Oczywiście TVN założyli agenci rodem z PRL. A sądząc po ich długach to cienko przędą. Więc odejście w niebyt to dobre wyjście :)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31