Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
303 posty 0 komentarzy

Blog Aleksandra Gudzowatego

Aleksander Gudzowaty - Blog archiwalny, Aleksander Gudzowaty zmarł 14 lutego 2013 w Warszawie Urodził się 22 września 1938 roku w Łodzi w Polsce. Studia ekonomiczne ukończył na Wydziale Handlu Zagranicznego Uniwersytetu Łódzkiego z tytułem magistra ekonomii. Dział

Postscriptum w sprawie gazociągu Bernau-Szczecin

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W piątek (5.X.2012r.) prasę polską obiegła informacja, że mój projekt budowy gazociągu Bernau-Szczecin zakupiła firma Kulczyk Holding, własność polskiego biznesmena Jana Kulczyka. W związku z powyższym oświadczam, co następuje:

 

1.                 Nic mi nie jest wiadomo, aby właścicielem firmy, która podpisała z nami umowę, był Jan Kulczyk, bądź „podstawiona” przez niego obca firma.
Nasi negocjatorzy informowali mnie, że jest to „czysto” firma niemiecka.
To gwarantowało, że na rynku przesyłu gazu do Polski pojawi się neutralny właściciel, niezamieszany w politykę podporządkowania energetycznego Polski.
 
2.                 Nie mogłem ujawnić informacji z kim podpisana została umowa, bo zakazywał tego kontrakt. Klauzula o wymaganej poufności jest bardzo restrykcyjna.
Potwierdza to fakt już zaistniałych dla nas dużych problemów, tylko z powodu ukazania się informacji potwierdzającej sam fakt podpisania umowy.
Prawnicy niemieccy zgłosili kategoryczne pretensje.
3.                 Nasze negocjacje przeprowadzaliśmy wspólnie z firmą Ruhrgas z Niemiec, która była współwłaścicielem (50%) naszego projektu.
To firma Ruhrgas wskazała przyszłego niemieckiego nabywcę.
 
4.                 Przed podpisaniem umowy sprzedaży zwróciliśmy się do PGNiG i za jego pośrednictwem także do Gaz-Systemu o zainteresowanie się tym projektem, i to w dowolnej formie, wykupienia czy nawet współuczestniczenia. PGNiG odmówiło natychmiast, niemniej przekazało tę propozycję do Gaz-Systemu, informując nas jeszcze tego samego dnia wieczorem o braku zainteresowania Gaz-Systemu tą propozycją.
To upewniło nas, że polscy gazownicy nie byli zainteresowani projektem.
Cała sprawa budziła nasze zdziwienie i przyjęliśmy ją jako ciąg dalszy konsekwentnego utrudniania nam budowy gazociągu. Korespondencję z Gaz-Systemem prowadzimy od 2006 roku.
 
5.                Nasze starania o jego budowę trwały 10 lat i były konsekwentnie „torpedowane”.
Jako podstawowego hamulca używano argumentu o braku zgody PGNiG na zamówienie usługi transportu gazu przez ten gazociąg.
Nie pomagały interwencje u wszystkich kolejnych rządów.
Zaistniała zmowa milczenia na temat przyczyn takich decyzji.
Sytuacji nie poprawiła nawet Ustawa o obowiązku dywersyfikacji dostaw gazu do Polski.
W to miejsce kolportowano teksty o innych projektach, z których najbardziej eksponowany był tzw. gazociąg norweski za czasów Pana Premiera J. Buzka.
Było oczywiste, że sam projekt był wirtualny i nie miał szans na realizację.
Mimo tego nadal torpedowano projekt Bernau-Szczecin, którego przebieg przez Polskę wynosił tylko 21 km, a koszt budowy łącznie z trasą przez Niemcy był „niewielki”.
 
6.                Gdyby pozwolono nam zbudować gazociąg Bernau-Szczecin, to już 10 lat temu Polska uzyskałaby niezależność energetyczną.
Nie powstałaby tzw. „gazpromowska pętla gazowa”.
Miałoby to także wpływ na zapobieganie dyktatom cenowym w kontraktach gazowych.
 
7.                 Bartimpex informował o wszystkim kolejne rządy, służby specjalne i media.
W sprawach panowała cisza. Nikt nie udzielił pomocy.
Nikt także nie zadbał o interes Polski, tj. o bezpieczeństwo energetyczne i ekonomikę transakcji.
Uzależnienie energetyczne Polski zostało wykorzystane politycznie.
 
8.                    Taka sytuacja pozwalała domniemywać, że animatorami bojkotu gazociągu Bernau-Szczecin były struktury rosyjskiego Gazpromu. To nikogo nie dziwiło, Rosjanie dbali bowiem w ten sposób o swój biznes jako dotychczasowi monopoliści. Natomiast zdziwienie i oburzenie powodował fakt, że polskie władze nie sprzeciwiały się temu.
Przyczyn takiego zachowania mogło być kilka, ale każda z nich była zła.
Bezspornie naruszony został system gwarantowania Polsce bezpieczeństwa energetycznego i ekonomicznego.
Brak pomocy ze strony wszystkich kolejnych rządów pozwalał przypuszczać, że nasz „przeciwnik” jest na tyle mocny, że radzi sobie ze wszystkimi politykami.
Brak interwencji służb specjalnych na rzecz wprowadzenia bezpiecznego i skutecznego dla Polski rozwiązania, jest również szokujący.
Zwraca uwagę fakt, że nie tylko torpedowany był gazociąg Bernau-Szczecin, ale także samo połączenie Polski z Unią Europejską. Co prawda PGNiG podjęło próbę projektową własnego gazociągu, ale próbę tę podjęto z olbrzymim opóźnieniem i również szybko jej zaniechano.
               Taka sytuacja nie może być tłumaczona niczym, dla każdej decyzji decydującym powinien być interes Polski.
 
9. Bojkot gazociągu Bernau-Szczecin przez wszystkie kolejne rządy i odpowiednie „służby” potwierdza jedynie, że w Polsce funkcjonują animatorzy zła, którzy nie dbają o interes narodowy.
              Pozostaje zatem pytanie, czy mamy do czynienia z grupą wspomagającą Rosjan, czy, być może, istnieje rodzima grupa, która działa na zasadach mafijnych i która nieuczciwie konkuruje.
W swoim czasie wprowadziłem do publicznego obiegu pojęcie „Loża-5” jako synonim piątego, licząc w dół, piętra piekła.
 
               Przykłady z gospodarki wskazują, że w Polsce funkcjonuje wiele „Lóż -5”.
 
10. Jeżeli prawdą jest, że akcje nabył kto inny, aniżeli firma wymieniona w umowie, zmienia to całkowicie punkt widzenia.
               Niekoniecznie zatem muszą to być Rosjanie, choć pozyskali ewidentne korzyści z takiej sytuacji.
               Może to być rodzima grupa specjalizująca się w nieuczciwej konkurencji.
Trudno jest bowiem zrozumieć dotychczasową wstrzemięźliwość polskich „gazowników” i uniemożliwienie nam budowy gazociągu w zestawieniu z faktem podjęcia rozmów na ten temat kilka dni temu z grupą Kulczyk Holding (oświadczenia Gaz System).
 
               Pamiętać należy, że ten gotowy projekt z pozwoleniem na budowę ponownie „oferowaliśmy” im kilka tygodni temu.
Aż się prosi, aby wyjaśnić odmowę „przejęcia” projektu od Bartimpexu, autora połączenia, właściciela projektu, ect., ect.
Jakie to świństwo „w trawie piszczy”?
Polska straciła fortunę w wyniku braku dywersyfikacji dostaw gazu. Ceny Gazpromu, najwyższe dla Polski, „poszarpały” niejedną ekonomikę i budżety domowe obywateli.
 
11. Cała ta sprawa świadczy bardzo źle o naszych politykach, a właściwie ich dyskredytuje.Jeżeli zważyć, że politycy tacy funkcjonują także w innych dziedzinach gospodarki, to nie można się dziwić, że „nabieramy wody”.
Pozostaje nam, obywatelom polskim, tylko modlitwa, ażeby sami sobie poszli, albo reaktywowanie Solidarności z dawnych lat.
Jeżeli prawdziwa jest informacja przekazana przez Dyrektora Generalnego Gaz Systemu o rozmowach z Kulczyk Holding, to sugeruje ona prawdziwość poniższych uwag.
Rezygnacja Gaz Systemu, a także PGNiG z rozmów z nami na rzecz rozmów z Kulczyk Holding potwierdza istnienie protekcjonizmu i korzystania z przyzwolenia władzy.
Wskazywałoby to na protekcjonizm dla firmy Kulczyk Holding i mogłoby być traktowane jako ilustracja sposobu prowadzenia biznesu.
Zadziwia także to, że Gaz System zamiast dużo wcześniej i to z własnej inicjatywy zainteresować się gotowym już projektem i ważnym pozwoleniem na budowę, to sięga po rozwiązania z „personalną dedykacją”. Taki obowiązek wynikał z ochrony interesu narodowego, wobec wagi tej sprawy dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
 
12. Dobrze stanie się, jeżeli cała ta sprawa zainteresuje Prokuratora Generalnego.
 
                                Aleksander Gudzowaty
PS.
 Kilka dni temu Pan Prezydent Bronisław Komorowski żałował w mediach, że nie zbudowaliśmy gazociągu norweskiego.
                Przypominam zatem, że gazociąg ten był projektem wirtualnym i że nigdy nie było szans na zbudowanie go z wielu obiektywnych powodów.
Stąd wniosek, że zapewne ktoś ciężko przestraszony obecną sytuacją, błędnie poinformował naszego Prezydenta.
Zastosował on tu identyczną technologię wprowadzania polityków w błąd, co robiono już wcześniej.
 
 
Warszawa, 08.10.2012 roku

 

KOMENTARZE

 • Mnie ciekawi - czy osoby podpisujące transakcję ze strony niemieckiej były obywatelami Niemiec?
  Czy byli to ludzie pochodzenia niemieckiego? Chrześcijanie? Odkąd się dowiedziałem, że na stanowisku prezydenta Niemiec jest osoba pochodzenia nie-niemieckiego i wyznania nie-chrześcijańskiego - mam poważne wątpliwości co do niemieckości współczesnych Niemiec.
  W dniach 27-28 października wybieram się z ekipą TELEWIZJI NARODOWEJ do Berlina na Dorotheenstrasse i chciałbym się spotkać z jakimś Niemcem, który robi interesy z Panem Gudzowatym. Czy to jest możliwe? Czy Pan mógłby mi to ułatwić?
  :)
  Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
 • A.G. (zbieżność inicjałów kompletnie przypadkowa)
  //Kilka dni temu Pan Prezydent Bronisław Komorowski żałował w mediach, że nie zbudowaliśmy gazociągu norweskiego.
  Przypominam zatem, że gazociąg ten był projektem wirtualnym i że nigdy nie było szans na zbudowanie go z wielu obiektywnych powodów. //

  I dlatego, że to był wirtualny projekt, to go Lechu Milleru tak skwapliwie, oficjalnie i całkiem realnie storpedował. Nie miało to nic wspólnego z tym, że towarzyszom zza Buga kompletnie nie w smak była REALNA dywersyfikacja dostaw gazu ze źródeł od nich niezależnych.

  Pana "dywersyfikacja" polega na kupowaniu gazu od Niemców, którzy ten gaz uprzednio od Towarzyszy (obecnie poprzez Nord Stream) kupili. Cena wyniesie mniej więcej tyle samo (po opłatach przekaźnikowych) co bezpośrednio z faktycznego Rosyjskiego Mnisterstwa Spraw Zagranicznych (czyt. Gazpromu), a dostawca tak czy inaczej będzie ten sam. A jak Rosjanie będa chcieli Polsce przykręcić kurek z gazem, to i tak wezmą zmniejszą Niemcom podaż o nadwyżkę sprzedawaną Polsce przez Pana rurę.

  No i jest jeszcze jedno pytanie: czy Niemcom wolno sprzedawać Polsce gaz zakupiony od Rosjan? Bo coś mi się mikici, że częścią umowy dot. Nord Streamu jest klauzula zabraniająca sprzedaży gazu z NS do byłych demoludów, w szczególności Polski, ostentacyjnie z powodu naruszania bilateralnej umowy Polska-Gazprom (na mocy której Polakom też nie jest wolno odsprzedawać nabytego gazu dalej).

  Krótka piłka Panie Gudzowaty: czy Ruhrgas formalnie może ten gaz Panu odsprzedać nie narażając się na sankcje od swojego głównego dostawcy? I jeżeli tak, to czy ostateczna cena sprzedaży detalicznej będzie opłacalna dla klienta? Bo jeżeli nie, to ja tutaj widzę zbudowanie kolejnego POmysłu na wyciągnięcie pieniędzy podatnika na konto prywatnej firmy.
 • CZEKAMY NA NOWĄ FIRMĘ PANA GUDZOWATEGO, KTÓRA .......
  .
  Skanderbeg:
  "A czy to od Niemców będziemy rosyjski gaz kupowali?
  A pomysł gazu norweskiego był utopią raczej. I byłby chyba droższy.
  Poza tym, największe firmy norweskie są kontrolowane przez Gazprom."
  ==================================================

  Polacy czekaj z niecierpliwością na nową firmę pana Gudzowatego,

  która będzie kupowała dla Polski od Niemców,

  Polski Gaz Łupkowy :))))

  Ale pewnie i w tym wypadku trzeba będzie płacić

  prowizję dla Gazpromu :))))
 • @Paweł Pietkun 15:37:22
  Panie Pawle, a jak to naprawdę jest z tymi firmami niemieckimi? Bo ja słyszałem, że one należą do amerykańskich wojsk okupacyjnych i pakiet większościowy mają w nich ludzie pochodzenia nie-niemieckiego, wyznania nie-chrześcijańskiego?
  Czy my mamy ufać TAKIM "Niemcom"? W imię czego? Przecież to wcale nie są rodacy naszego Papieża.
 • @Eugeniusz Sendecki 13:48:12
  A co powiesz o katoliku A.Kwasniewskim i niedawnym slubie jego latorośli w katedrze katolickiej? Podobno w czasie ceremonii ślubnej w tej katedrze były scenki jak z biblii kiedy to Chrystus dopuścił się rekoczynu na ówczesnych bywalcach tamtejszej światyni..W tej warszawskiej światyni obecni tam faryzeusze zachowywali się w sposób o wiele bardziej zasługujący na batowanie!
 • @Łażący Łazarz 15:29:01
  Taka "Biała księga gazowa" mogłaby ukazać zapewne bardzo ciekawe informacje, a niektórzy politycy mogliby zacząć się obawiać grasującego samobójcy. Niemniej kwestia ta jest bezwzględnie do wyjaśnienia i pokazania wszystkiego opinii publicznej.
 • Nie wiem czy do Polski ta informacja dotarła, to tak na marginesie.
  "Gazociąg Północny. Otwarcie drugiej linii

  Otwarcie drugiej linii Gazociągu Północnego prowadzącego z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego stało się kolejnym ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla całej Europy.

  Prezydent Rosji Wadimir Putin podkreślił wysokie znaczenie całego projektu dla Unii Europejskiej oraz dla rozwoju jej stosunków z Rosją:

  „Gazociąg Północny jest zdolny zaspokoić rosnące potrzeby Europy w zakresie surowców energetycznych. Gaz będzie dostarczany bezpośrednio, najkrótszą trasą łączącą największe rosyjskie gazowe złoża z rynkami Europy bez ryzyka transportowego – stabilnie i bez zakłóceń. To gwarantujemy. Rosja zawsze wypełniała i będzie wypełniać swoje zobowiązania wiarygodnego i przewidywalnego dostawcy paliwa na rynki Europy. Liczymy na to, że także Unia Europejska będzie współdziałać efektywnemu wykorzystaniu potencjału Gazociągu Północnego”. "

  http://polish.ruvr.ru/2012_10_08/90577735/
 • @Mirek 16:39:12
  Myślę, że same treści w tym obszarze, które już były na NE - uzupełnione we współpracy z Autorem - pozwoliłby taką księgę, a przynajniej jej prolog, już zacząć wydawać.
 • Nasi negocjatorzy ?
  "...Nasi negocjatorzy informowali mnie, że jest to „czysto” firma niemiecka..." Z całym szacunkiem dla Pana pracowników/współpracowników - ale czy byli to jedynie "Pańscy" negocjatorzy ? Wiedza o przeciwniku/partnerze jest niezbędna nie tylko przy grze w szachy... Zwłaszcza, że reprezentuje Pan specyficzny i dość hermetyczny segment przedsiębiorczości - z uwagi na skalę zaangażowania kapitałowego i technologie - dostępny dla nielicznych graczy.
 • @Skanderbeg 14:58:37
  Bez obrazy, ale jawi mi się pan jako idiota, i postaram się to uzasadnić.

  "Niemniej Gazprom uczestniczy w projektach tamtych firm.
  PiS w interesie Ukrainy doprowadził do tego, że Rosjanie zrobili sobie z Niemcami Gazociąg Północny. Bo ichni politycy nie myśleli o interesie polskim, ale ukraińskim. Stąd też postawienie pod ścianą Pawlaka, który musiał podpisać niekorzystną umowę."

  KOMPROMITACJA wynikająca z nieudolnej próby zajmowania głosu, zawsze i wszędzie. Kompromitacja szczególnie bolesna, bo wynikająca z nieznajomości realiów.

  "Gazociąg Północny będzie przebiegał z miejscowości Babajewo w rosyjskim obwodzie wołogodzkim do brzegu Morza Bałtyckiego w Wyborgu, a następnie dnem Morza Bałtyckiego do Lubmina koło Greifswaldu w Niemczech"

  I wskaż mi panie Skanderberg gdzie w tym wszystkim jest interes Ukrainy? Po prostu kompromitujesz się niewiedzą. Odpuść sobie.
 • Kolejny akt Rozbiorów Naszego Kraju - energetyka
  Zbliża się Dzień Niepodległości - 11.11.2012. Być może to już jedna z ostatnich rocznic, które będziemy obchodzić. Kwestia niepodległości jest ściśle związana ze sprawami bezpieczeństwa narodowego - w szeroko pojętym znaczeniu tych słów i Polskiej Racji Stanu.

  A więc bezpieczeństwa : zewnętrznego: (Wojsko Polskie, dyplomacja) wewnętrznego: (Administracja Państwa, Wymiar Sprawiedliwości Policja); ekonomicznego (finanse i gospodarka) i energetycznego.

  W tych wszystkich kwestiach NIKT z polityków obecnego Układu, od czasów rewolucji Solidarności nie dba o interesy Naszego Kraju. Tych wszystkich polityków należy wyrzucić w najbliższych wyborach i rozliczyć.

  To co się dzieje na naszych oczach w ostatnich 23 latach to zwykłe rozbiory Naszego Kraju. Majątek Polski został prawie w całości sprzedany za bezcen. Banki i Instytucje Finansowe są niemal w całości w rękach obcych kapitałów. Taka sama sytuacja jest w handu - supermarkety w całości niepolskie. W dodatku Nasz Kraj nie ma żadnych dochodów (podatków) z tych działalności.
  Polski przemysł (np morski) i rolnictwo praktycznie nie istnieje.
  Polska jest całkowicie uzależniona energetycznie.
  Polska nie ma armii, siły obronnej. Państwo przestaje funkcjonować.

  POLSKA JEST SŁABA: coraz bardziej bezbronna, biedna, bezsilna, bezwolna.

  Nadchodzi Sąd Ostateczny dla Polski. W najbliższej przyszłości będziemy jako kraj jedynie źródłem taniej siły roboczej, ludzi spłacających całe życie cudze kredyty, najwyższe w Europie podatki i ceny za energię.

  Należy jak najszybciej dokonać Rewolucji Myślenia wśród Polaków. To jedyna zapewne, ostatnia szansa. Jedyna nadzieja to nasz Naród.
 • Bardzo ciekawe
  Rozumiem, że pan Gudzowaty sprzedał swój kawałeczek Polski Niemcom (a przynajmniej sądzi, że tak zrobił). Dobry pomysł dla każdego Polaka-patrioty. Trzeba uzyskać pozwolenie na jakąś inwestycję - może być nawet domek w ogródku, a potem sprzedać Niemcom. Jak już w końcu pan Angela zgodzi się, by masowo drukować euro, to przecież gdzieś je będą musieli Niemcy wydać.
 • @Ryszard Opara 19:44:33
  Zgadzam się czas na Naród
  http://db.org.pl/
  obywatele łączcie się!

  Gdy państwo znika kończy się polityka a zaczyna walka o przetrwanie.

  I nie mówcie mi o pis po psl sld bo nie tędy droga.
 • @Jerzy Wawro 19:50:27
  Wybacz, ale to bełkot. Z punktu widzenia sprzedającego nie ma znaczenia komu sprzedaje, jeśli dostaje za to dobrą cenę. Z punktu widzenia interesu narodowego, ważne komu sprzedaje, a jeszcze ważniejsze by kupcem nie był ruski Gazprom.
  Jeśli tylko pojawia się jakaś inicjatywa mająca choćby w części odseparować Polskę od pazerności Putina to zaraz należy nazywać ją zdradziecką? Tobie też się ten Putin podoba tak bardzo jak Donkowi?
 • @Eugeniusz Sendecki 13:48:12
  A gdyby kupcem był hindus, albo muzułmanin, albo niewierzący? Czy to go na starcie skreśla? Czy nie-chrześcijanin to demon?
 • @Skanderbeg 14:58:37
  "Stąd też postawienie pod ścianą Pawlaka, który musiał podpisać niekorzystną umowę"

  Nie mam pewności co do tego. Moim zdaniem aż przebierał nogami żeby się pod tym podpisać
 • @Locke 21:18:02
  Po każdy takim komentarzu moja pogarda dla tak zwanej "polskiej prawicy" gwałtownie rośnie. Gdyby Donek sprzedał Niemcom bezpośrednio prawo do budowy takiego rurociągu, to na tej stronie "patrioci" zapluwali by się z oburzenia. Kiedy ten sam efekt pan Gudzowaty podlał trochę patriotycznym sosem, to ci sami ludzie pieją z zachwytu, a kto krytykuje, ten musi być od Putina. Obrzydliwość.
 • @Jerzy Wawro 21:58:50
  To było pytanie. Skąd to święte oburzenie? "Polska prawica" - jak kolega był uprzejmy napisać na pogardę nie zasługuje. To nie jest patriotycznie szydzić z Polaków, z prawicy. Ne wstydzę się prawicowych poglądów, więcej są dla mnie powodem do dumy. Lemingi tego jednak nie zrozumieją
  Ale wracając do meritum, do artykułu, do Twojego komentarza kolego. Troszkę to trąci moralnością Kalego. Bo skoro śmierdzi Ci ktoś, kto potrafi robić interesy, zarabiać, budować, kupować, sprzedawać i jeszcze w tym wszystkim zadbać o interes narodowy, to już więcej nie mam nic do dodania.
  I zgadzam się z Tobą. Obrzydliwość, to jedyne co m przychodzi do głowy na temat pogardy dla polskiej prawicy.
 • @Locke 22:19:22
  1. Niestety ja też mam prawicowe poglądy i jak widać mnie też głupota nie ominęła. Inaczej nie wdawałbym się w takie dyskusje.
  Gdyby Pan Gudzowaty sprzedał swój samochód, albo fabrykę, to mnie guzik do tego - niechby i kupili Arabowie, Niemcy, sam Putin, albo Chińczycy. Ale najważniejsze w tej transakcji jest pozwolenie na budowę części naszej infrastruktury energetycznej. Zakładam, że państwo dało je Polakowi, a nie Niemcowi nie z powodu przekonania, że właśnie Gudzowaty umie lepiej kłaść rury, albo zrobi to taniej.

  2. Stwierdzenie, że nazwanie głupoty głupotą jest niepatriotyczne przekracza już wszelkie granice. Tak samo zresztą, jak wszelkie granice przekracza głupota "prawicy". I Bóg mi świadkiem, jak bardzo chciałbym aby było inaczej.
 • @Locke 21:37:20
  "A gdyby kupcem był hindus, albo muzułmanin, albo niewierzący? Czy to go na starcie skreśla? Czy nie-chrześcijanin to demon?"
  Zazwyczaj jest tak, że Hindus daje zarobić Hindusowi, muzułmanin muzułmaninowi etc. Nie ma w tym nic demonicznego. Jest to normalna gra rynkowa. Komu dają zarobić kontrahenci Pana Gudzowatego? Dla mnie to ciekawa rzecz, więc pytam.
 • @Eugeniusz Sendecki 10:06:25
  Proszę Pana, przecież wyznawcy sekty Korwina Jedynego Niepodzielnego (lā ʾilāha ʾillà l-Mises, Korwinur rasūlu l-Mises) święcie wierzą, ze pieniądz nie ma granic, więc ossochodzi?
 • @Mustrum 10:48:31
  No zaraz, zaraz!
  Czy pan mnie kojarzy z sektą JKM-owców? No nie, doprawdy. Pan mnie z kimś pomylił. Ja jestem endekiem. Klasycznym przedwojennym polskim działaczem szczebla podstawowego. Owszem, lubię Korwin-Mikkego za styl i intelektualny niepokój jaki wzbudza, ale nie jestem w jego partii/partiach.
  Proszę mi coś opowiedzieć o Panu - jakiej Pan jest narodowości? Czy lubi Pan bogatych Polaków?
  :)
  Onegdaj nagrałem bardzo ładną wypowiedź JKM z żoną - przy kolumnie Zygmunta. Bardzo ciepli, polscy i szlachetni ludzie. Ktoś rozsiewa plotki, ze JKM jest Żydem. A Jego stryj i matka zginęli walcząc po polskiej stronie podczas wojny. Stryj w bitwie nad Bzurą'1939, a matka w powstaniu warszawskim'1944.
 • @Eugeniusz Sendecki 12:09:43
  Bynajmniej, bynajmniej nie oskarżam Pana o Korwinizm!!
  Ale Pana rozmówca Locke już nim jest ;)

  Ja? Czy lubię bogatych Polaków?

  Bo ja wiem? Zależy... odnoszę wrażenie, że wspólny podzbiór zbiorów "Polak" i "Bogaty" jest mikroskopijna. Większość Polaków zdecydowanie nie jest bogata. Z drugiej strony, większość polskojęzycznych bogatych ma z Polskością niewiele wspólnego poza przydziałem do obszaru terytorialnego, ich samych bądź ich nieodległych przodków.

  Korwina uważam za wyjątkowego szkodnika. Gospodarza tego bloga zresztą też.
 • @Mustrum 12:57:04
  A co Panu Opara złego zrobił? Daje Polakom solidną stronę blogerską - to jest PLUS.
 • @Eugeniusz Sendecki 13:38:30
  //A co Panu Opara złego zrobił?//

  Mi nic. Nawet przez 10 miesięcy byłem adminem NE.

  Ale "mikroskopijny" nie znaczy "nieistniejący". Wydawało mi się, że wyraziłem się precyzyjnie.

  Ilu Kulczyko-Gudzowato-Czarnecko-Walterowo-podobnych potworków przypada na jednego Oparę? Czyli jednak moje stwierdzenie nie było fałszywe (poza bykiem typograficznym). W czym, co powiedziałem, w jakikolwiek sposób wyraziłem się negatywnie o panu Oparze?
 • @gudzowaty @Wawro
  Generalnie nie chce mi sie komentowac tego wszystkiego... Pan Wawro juz to skomentowal dosyc dosadnie. 'Patriota' Gudzowaty juz nam kiedys sprzedawal gaz, to, ze chce dalej to robic jest jak najbardziej zrozumiale. Ja osobiscie nie znam sie wogole na handlu gazem, moim hobby jest natomiast analiza pewnych zachowan businessowych, 'slupowych', agenturalno-gospodarczych, psychologiczno-rynkowych.. itd.. itp..
  Nie chce sie wypowiadac na temat projektu Bernau-Szczecin bo nie jestem w tym temacie kompetentny... Moge sie natomiast wypowiadac na temat postawy Gudzowatego. Czlowiek, ktory mial dostep do handlu gazem z Rosja, zostal do tego handlu mianowany tylko dlatego, ze takie bylo jego specjalne naznaczenie! Zostal z tego wyeliminowany po zmianie wladz w Federacji Rosyjskiej miedzy innymi za pomoca prowokacji. To ze wyeliminowano jednego 'slupa' nie zmienia faktu, ze nasza ojczyzna dalej trkwi w kolpotach energetycznych. To, ze ten sam wczesniejszy 'slup' dalej stara sie odzyskac swoje wplywy dzieki ktorym sie dorobl i tylko na tym sie zna, nie jest dowodem na to, ze bedzie dzialal w naszym imieniu. Naiwnoscia jest wiara, ze ten czlowiek dzialal, chce dzialac i bedzie dzialal w interesie Narodu Polskiego. Gudzowaty staral sie zawsze przypodobac wszystkim (kazdej wladzy i systemow). To, ze teraz pewnie przysponsorowal Nowy Ekran moze Was droga redakcjo drogo kosztowac. Lansowanie tego czlowieka, ktory jest nota bene zdrajca moze Was pograzyc. Panie Opara powtarzam, wchodzenie w zwiazki z tym czlowiekiem skompromituje Pana, jesli rzeczywiscie sie to okaze postaram sie to wyswietlic szerszej publcznosci.

  P.S. Bernau-Szczecin nie komentuje projektu, ale z tego co mi wiadomo Niemcy nie sa producentem gazu...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31